Industrialna Łódź. Unikatowe zdjęcia

​Unikatowe zdjęcia na wystawie w Fabryce Scheiblera. W Cafe Loft otwarto wystawę zdjęć Pawła Augustyniaka Industrialna Łódź. W ciągu ostatnich kilku lat fotograf odwiedził niedostępne, zabytkowe fabryki i elektrownie

Industrialna Łódź. Unikatowe zdjęcia na wystawie w Fabryce Scheiblera. W Cafe Loft otwarto wystawę zdjęć Pawła Augustyniaka Industrialna Łódź. W ciągu ostatnich kilku lat fotograf odwiedził niedostępne, zabytkowe fabryki i elektrownie.

Zdjęcia nie były wcześniej prezentowane w przestrzeni publicznej. - Powstały po to, aby ocalić miejsca od zapomnienia – mówi Paweł Augustyniak. – Spędziłem wiele godzin w nieczynnych fabrykach, niemal słyszałem turkot maszyn i rozmowy zatroskanych, ciężko pracujących ludzi – dodaje fotograf.

Na zdjęciach znalazły się m.in. Fabryka Uniontex, która narodziła się w po połączeniu zakładów magnatów przemysłu bawełnianego i tekstylnego – Scheiblera i Grohmana, fabryczna elektrownia Karola Scheiblera składająca się z dwóch potężnych hal: maszynowni i kotłowni, z secesyjnymi liniami na elewacjach, oryginalnymi płytkami na ścianach i podłodze oraz witrażami geometrycznymi w potężnych oknach, Łódzkie Zakłady Przemysłu Spirytusowego Polmos, Fabryka wyrobów dzianych Adolfa Kebsza, Fabryka Jarocińskiego, EC1 -najstarsza łódzka elektrownia i EC2.