Lodzkie GO China. Sichuan Food Festival

Pierogi i makaron dandan, sichuańska opera, tradycyjne chińskie rękodzieło i … panda. To symbole Sichuan Food Festival, w którym wzięli udział delegaci z Chin z wicegubernatorem Yang Xinpingiem oraz przedstawiciele łódzkiego samorządu, biznesu, kultury i nauki.

Pierogi i makaron dandan, sichuańska opera, tradycyjne chińskie rękodzieło i … panda. To symbole Sichuan Food Festival, w którym wzięli udział delegaci z Chin z wicegubernatorem Yang Xinpingiem oraz przedstawiciele łódzkiego samorządu, biznesu, kultury i nauki.

Od poniedziałku Łódź gościła dziewięcioosobową delegację chińskiej prowincji Syczuan na czele z wicegubernatorem Yang Xingpingiem.

Goście wizytowali m.in. terminal Spedcont. W restauracji Przerwa obejrzeli wystawę zdjęć ukazującą zachwycający krajobraz prowincji Sychuan, podziwiali występy chińskich artystów i wyroby rękodzieła, próbowali także pikantnych sychuańskich specjałów, które przygotowali kucharze z Chin.

Tournee po Sychuanie i wymiana studentów

Rozmowy dotyczyły wspólnych projektów związanych z transportem i kulturą; tournee Filharmonii Łódzkiej po Syczuanie, możliwość organizacji wystawy chińskiej w Muzeum Archeologiczno-Etnograficznym w Łodzi, lekcji chińskiego w szkołach, wymiany studentów między Politechniką Łódzką a Chengdu University of Technology.

– Województwo łódzkie i prowincję Syczuan już od pięciu lat łączą coraz silniejsze więzy wzajemnego szacunku i zrozumienia budowane na fundamencie kluczowych dla obu stron spraw, jakimi są zagadnienia: kultury, transportu i edukacji – mówił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Pierwsze towarowe pociągi pomiędzy Chengdu a Łodzią ruszyły w 2013 roku. Dwa lat później zaczęły regularnie kursować wagony w drugą stroną. Połączenie kolejowe nazywane jest Nowym Jedwabnym Szlakiem. Do Chin eksportujemy głównie produkty rolno-spożywcze.

– Tysiąc pociągów między Łodzią a Chengdu w 2017 roku to jeden z symboli wzrastającej ilości powiązań ekonomicznych między naszymi regionami. Obecnie więcej towarów eksportowanych jest z Chin, ale liczymy, że w krótkim czasie zwiększy się ilość polskich produktów przyjeżdżających do Chengdu z Łodzi – mówił Yang Xingping wicegubernator prowincji Syczuan.

Miasto przyszłości

Prowincja Syczuan jest jednym z najbardziej rozwiniętych i otwartych ośrodków przemysłu zaawansowanych technologii w Państwie Środka, zaś Chengdu to jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych.

Rozpoznawalnym znakiem regionu jest panda wielka, nazywana jednym z najmilszych zwierząt świata. Na wolności występuje tylko w Chinach zamieszkując lasy bambusowe. Aby ją ratować powstało kilkanaście rezerwatów.

Województwo łódzkie jest jedynym polskim regionem, który ma swoje stałe biuro współpracy gospodarczej w Chinach.

Jako jedyny polski region promuje się również w chińskich mediach społecznościowych na popularnym w Chinach komunikatorze internetowych WeChat.