POLSKA KLASYKA WG GO I HERDZINA

Polskie szlagiery w mistrzowskich aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Ukazała się płyta Grohman Orchestra – Klasyka polskiej rozrywki. Znalazły się na niej utwory takich gwiazd jak Maanam, Lombard, Perfect, Niemen, Grechuta, Rodowicz, Fogg, Skaldowie czy Dżem

Polskie szlagiery w mistrzowskich aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Ukazała się płyta Grohman Orchestra – Klasyka polskiej rozrywki. Znalazły się na niej utwory takich gwiazd jak Maanam, Lombard, Perfect, Niemen, Grechuta, Rodowicz, Fogg, Skaldowie czy Dżem.

Przeboje największych gwiazd polskiej estrady wskrzesił Krzysztof Herdzin, jeden z najbardziej rozchwytywanych i doświadczonych muzyków w Polsce, kompozytor, pianista, dyrygent, multiinstrumentalista, producent i aranżer złotych i platynowych płyt. Orkiestrował muzykę do nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”, jako pierwszy polski kompozytor nagrał autorską, monograficzną płytę z Academy of St. Martin in the Fields, jedną z najlepszych orkiestr świata.

Herdzin – na prośbę Grohman Orchestra, specjalnie na jej skład – zaaranżował rodzime złote przeboje. Utwory wybrali melomani w głosowaniu. – To bardzo rzadki przypadek połączenia dwóch idiomów w wyrafinowany technicznie sposób – przyznaje Krzysztof Herdzin. – Zawiera partie wymagające wirtuozerii typowe dla muzyków klasycznych, doświadczenia i takiej też estetyki, a z drugiej strony – rozrywkowe rytmy, harmonie, inne traktowanie instrumentów orkiestrowych, czyli naśladowanie przez smyczki gitar, rockowa perkusja, klaskanie i pstrykanie w złożonych rytmach – podkreśla aranżer.

Grohman Orchestra to trzynastoosobowy zespół, który tworzą muzycy z Łodzi. Orkiestra gra na co dzień muzykę czasów cesarskiego Wiednia i muzykę filmową. Jednak to klasyka polskiej rozrywki stała się dla nich największym przeżyciem. – To spotkanie emocji muzyków z wyobraźnią Krzysztofa – mówi Tomasz Gołębiewski, lider GO. – Efekt? Projekt dla tych, którzy kochają świat dawnych melodii, kompilacja klasyki i dobrej rozrywki oraz wyrafinowanego języka kompozytora-aranżera, który uwielbia żonglowanie gatunkami – podkreśla skrzypek.

Nagranie zrealizowano w Studiu S4 im. Jerzego Wasowskiego Polskiego Radia w Warszawie pod okiem Rafała Smolenia. Gościnnie wystąpili, sopranistka Aleksandra Borkiewicz oraz raper Adam „Green” Ciesielski.

Projekt okładki Klasyki polskiej rozrywki przygotował znany rysownik Mirosław Owczarek.

www.grohmanorchestra.pl